I LOVE SUNDAYS MED NICKLAS ENACE & FRIENDS
Vi avslutar denna söndag med lite skönt häng på stranden från kl 19 med Another Label med Nicklas Enace & friends, för att fortsätta in på scenen vid 22.
Warm-up DJ på stranden är Nick Royale.
Nick Royale:
Intresset för elektronisk dansmusik föddes redan under tidigt 90-tal för den 25 årige Stockholms föddes Niclas Tuohea aka "Nick Royale". Idag ligger passionen för den mer djupa, hyptnotiska tech- & deep-housen. Djs som John Digweed, Sacha & mer lekfulla artister som Joris Voorn & producenter som Martin Buttrich, Robert Babicz & Maceo Plex (Maetrik) är av stor inspiration.
Dj karriären började hösten 2009, då Niclas gick en simpel men lärorik kurs för djs. Allt startade med drömmen om att få spela sin favoritmusik inför andra musik antusiaster som vet vad bra klubbmusik handlar om. Det finns få artister i Sverige som spelar sådan internationella tongångar som Niclas. Från varma strander på Ibiza till mörka rum i Milano, för det är just den typen av musik han brinner för. Med andra ord, kvalitativ underground house.
Spelningen på Thaibåten den 24/7 blir den andra , men inte sista tillsammans med Nicklas & AnotherLabel Records. Första var releasefesten på Sogni, då Niclas fick ett mainstream kräset folk att bubbla av hans förföriska beats.
Niclas säger att han vill förändra hela scenen i Stockholm & få folk att inse att det finns bra musik även utanför alla housecharts.
Nicklas Enace:
Nicklas Enace behöver ingen närmare beskrivning. Han har de senaste säsongerna haft ett flertal kvällar på Thaiboat & levererat allt från sexiga beats på stranden till svättig techno på dansgolvet. Han har även värmt upp för Eddy Cabrera på den väl besökta bartömmningen i december. Nicklas fiara även 10 år som dj & producent i år & har erfarenhet från spelningar på stränderna & klubbarna i Goa till student firanden i Kalmar & Uppsala.
Nicklas är även grundaren till det nystartade svenska skivbolaget AnotherLabel Records som inriktar sig på proggresive-, deep-, tech-house & techno.
Med Nicklas smutsiga, sexiga, funkiga & melodiska beats kan han få vilken båt som hällst i gungning.
19-01
Fri entré
23 år
Välkomna!